Saturday, 26 September 2015

Po-SSRI Seksualinė Disfunkcija

(Selektyviųjų) Serotonino Reabsorbcijos Inhibitorių (SSRIs) lytiniai šalutiniai poveikiai ne visada praeina nustojus juos vartoti, ir gali tęstis eilę mėnesių, metų ar amžinai. Pastebimi SSRI lytiniai šalutiniai poveikiai gali atsirasti vos po kelių tablečių ir, retkarčiais, tęstis po nutraukimo. Tas pats tikriausiai galioja visiems Serotonino Reabsorbcijos Inhibitorių tipo preparatams. Šis sutrikimas vadinamas Po-SSRI Seksualine Disfunkcija (PSSD – Post-SSRI Sexual Dysfunction). Dauguma gydytojų ir psichiatrų apie jį yra nežinioj arba neigime.

Jei jums lytinis sutrikimas atsiradęs SRI grupės vaistų vartojimo metu nepraeina praėjus pakankamai ilgai po jų nutraukimo, prašau apie tai pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (Sekite šią nuorodą, ir tada paspauskite ant "Praneškite apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą" nuorodos kairėje). Tai pat galite apie šį sutrikimą pranešti farmacijos kompanijai kuri pagamino preparatą nuo kurio nukentėjote.Keli šaltiniai apie PSSD:
2. Klinikinės neurologijos vadovėlis ISBN 9780444632470 (480. 481 psl.)
5 Prozac informacijos lapelis: "Lytinės disfunkcijos simptomai retkarčiais tęsiasi nutraukus fluoksetino gydymą."
6. Internetinė bendruomenė dedikuota šiam sutrikimui su ~4000 narių.
7. Naudingas forumas šiam sutrikimui.
8. Bahrick AS (2006). “Post SSRI Sexual Dysfunction” (PDF). Tablet 7 (3): 2–10.
9. Nyderlandų Farmakologinio Budrumo Centro pranešimas apie PSSD atvejus jų šalyje. 
10. Pranešimas apie 120 PSSD atvejų.
11-~60. Šio straipsnio gale galite rasti dar pusšimtį mokslinių darbų ta tema.


Kuris procentas SSRI vartotojų gauna PSSD, arba, kokioj daly žmonių SSRI suveikia kaip negrįžtamas cheminės kastracijos agentas? Nežinoma, nes, nepaisant to, kad SRI buvo išrašyti jau daugiau nei 100 milijonų žmonių, niekada nebuvo atlikti tyrimai kurie patikrintų ar lytiniai šalutiniai ar kiti šalutiniai poveikiai pasireiškę tyrimo metu praeina juos nutraukus. Bet, jei panaršytum internete, pamatytum, kad tuo skundžiasi tikrai daug žmonių.

Prognozė ir gydymas

Vyraujanti nuomonė ta, kad daugumai žmonių SSRI seksualiniai šalutiniai poveikiai praeina greitai po jų nutraukimo, per kelias dienas, savaites. Kai kuriems žmonėms šie poveikiai užsitęsia iki mėnesio ar iki 6 mėnesių. Manau, jei lytinė disfunkcija užsitęsia ilgiau nei 6 mėnesiai, tai galima vadinti Po-SSRI Seksualine Disfunkcija. Kaip dažnai natūraliai pasveikstama nuo PSSD? Nežinia. Kai kurie žmonės sako pasveikę arba atgavę didžiąja dalį savo seksualinės funkcijos po 2, 3, 4, 6, 7 metų. Kai kurie pranešą, kad neatgavo ir po 9, 12 ar 23 metų. Manau, daugumai žmonių eilės metų bėgyje seksualinė funkcija bent jau pagerėja.
Ar yra preparatas pilnai išgydantis nuo šio sutrikimo? Kai kurie žmonės rašo, kad juos pilnai išgydė paprastoji jonažolė (nors aš jos nerekomenduočiau, kadangi manoma, kad ji pakelia serotoniną smegenyse, kas manoma ir yra PSSD išsivysimo priežastis - per didelis serotonino kiekis sinapsėje per daug ilga laiką), kitas liudija, kad jį pagydė Mianserin. Dar keli žmonės liudija apie įvairių žolinių preparatų, vitaminų galią. Neaišku, ar žmones pagijusius vartojant šiuos preparatus pagydė jie ar natūralus gijimas.
Manau, kad bent jau simptominis gydymas nuo šios negandos yra įmanomas. Šie preparatai galbūt gali padėti:

*Testosteronas ar kiti anaboliniai steroidai - gydytojas sako, kad padeda, tai pat, kito žmogaus atsiliepimas. Testosteroną keliantys preparatai tai pat gali būti vartojami, kaip pvz:. klomifenas, cinkas.

*Amfetaminai, kaip Adderall, (Ritalin ir Strattera vieninteliai Lietuvoje registruoti (žinau, techniškai tai ne amfetaminai))  - atsiliepia, kad padeda tik dalinai. Kiek žinau, jie kelia serotoniną irgi, ir yra atsiliepimų kai patys sukelia ilgalaikį libido praradimą.

*Dopamino agonistai - kabergolinas, ropinirolis, pramipeksolis. Bandžiau ropinirolį, net ir dideles dozes (18 mg). Iš jo jokio poveikio libido nepajaučiau. Bet galbūt kabergolinas padėtų, ketinu pabandyti.

*Antiserotonerginiai - Buspironas, Trazadonas (atsargiai, nes yra silpnas SRI, yra atsiliepimų kai pats sukelia PSSD), Flibanserin; Bandžiau buspironą (po 60 mg), jokio poveikio libido.
Flibanserin bandė kiti žmonės, rezultatai nedaug žadantys.

*Žoliniai preparatai - yohimbine/yohimbe, Ginkmedis, Maca, ženšenis ir kiti. Bandžiau ginkmedžio šaknies ekstraktą ir megadozes ženšenio šaknų ekstrakto. Jokio poveikio apskritai. Yohimbiną bandžiau (iš JAV, Powder City siųstą), tonizuojantis poveikis buvo, bet jokio poveikio libido. Jei jūsų pirktas johimbino hcl nėra kartus, vadinasi nusipirkote netikrą produktą, kokių rinkoje apstu. 

*Bupropionas - atsiliepia, kad padeda tik nežymiaiBandžiau (iki 1 g gerti). Mažos dozės neturi jokio staigaus poveikio, megadozės duoda trumpalaikio silpno stimuliantinio poveikio, bet jokio poveikio libido, bent jau man. Nemetabolizuotas trumpas pakelia libido.

Toliau išvardysiu Lietuvoje nelegalius psichotropikus, kurie sakoma, kad padeda šiam tikslui. Aš nerekomenduoju ir neskatinu jų vartoti, jie galimai pavojingi sveikatai, bet tik pateikiu informaciją:

*Marihuana - atsiliepia, kad padeda stipriai. Tektų kraustytis į Nyderlandus, Čekiją, Vokietiją ar kitas šalis, valstijas, kur medicininė marihuana legali, kad saugiai ją vartoti. Danielius (PSSD kentėtojas) rekomenduoja Olandijos coffee shop'uose prieinamą veislę "Super Skunk". Rekomenduoja, kad ji būtu sausa ir surūkyti daug, per pypkę ar vaporizatorių. Bandyta sativa rūšis padėjo smarkiai.

*GHB - sako, kad padeda labai. Vienas PSSD kentėtojas sakė, kad GHB jam ne tik išnaikino PSSD, bet ir davė 500% didesnį libido. Dar vienas žmogus atsiliepia panašiai. Aišku, suveikia tik tam kartui. GHB pakelia dopaminą smegenyse. Medicininė GHB (Xyrem) legali Vokietijoje, Suomijoje, Nyderlanduose, Italijoje ir kitose šalyse.

*Metamfetaminas turėtų padėti, bet nesu tikras ar verta vartoti. Medicininis metamfetaminas legalus JAV (Desoxyn). Štai žmogus liudija, kaip jam išgydė PSSD, net mėnesį po nevartojimo. Bandžiau, libido pakelia, sutvarko viską netgi per smarkiai, bet tai kone pavojingiausias narkotikas pasaulyje.

Įspėjimas: kai kurie psichotropikai gali sužaloti smegenis ir yra pavojingi.
Klausimus klauskite čia: yta(istrinti)frv@gmail.com (ištrinkite skliaustelius ir kas tarp jų).

Jei turi PSSD, patariu prisijungti prie pssdforum.com, ten surasi daug naudingos informacijos. Tai pat gali prisijungti prie didžiausios PSSD bendruomenės - ssrisex yahoo grupės, kur irgi yra daug info, reikia ieškoti. pssdforum'ą seną uždarė ir dingo daug informacijos apie PSSD pasekoje, archive.org dar dalis jos prieinama.

Ko vengti


Jei esat linkęs į PSSD, venkite kitų medžiagų kurios pakelia serotonino lygį, kaip Trazodone, Mirtazapine (pakelia serotoniną), Tramadol, Pethidine, St John's wort (Paprastoji jonažolė), 5-HTP, SAM-e, daugumos antidepresantų (MAOI, TCA, SRI), ekstazė, amfetaminai ir panašūs dariniai pakelia serotoniną, ir daug kitų. Pilnesnis sąrašas (galbūt ne visai tikslus ir per daug platus).

Kiti medikamentai kurie pranešama, kad gali sukelti ilgalaikę ar negrįžtamą seksualinę disfunkciją: Propecia (Finasteride), Accutane (Isotretinoin), neuroleptikai (dopamino antagonistai), galbūt geriamieji kontraceptikai.

Lietuvoje populiarių Serotonino Reabsorbcijos Inhibitorių (SRI) tipo vaistų sarašas:  
Escitalopram (Escitalopramas, Cipralex, Adescilan, Escitil, Estan, Elicea, Escitasan, Norestal),
Fluoxetine (Fluoksetinas, Prozac, Fluctin, Flux, Magrilan),
Paroxetine (Paroksetinas, Arketis, Paroxetin Actavis, Rexetin, Seroxat, Paxil),
Vortioxetine (Brintellix),
Duloxetin (Duloksetinas, Ariclaim, Aritavi, Cymbalta, Dulasolan, Dulsevia, Xeristar, Yentreve),
Venlafaxine (Venlafaksinas, Alventa, Elify, Efexor XR, Lanvexin, Velaxin),
Trazodone (Trazodonas, Trittico Retard, Trittico Ac),
Sertraline (Sertralinas, Asentra, Sertralin Actavis, Sertralin Orion, Sertraline Lannacher, Sertraline-Teva, Stimuloton, Zoloft),
Amitriptyline (Amitriptilinas, Amitriptyline-Grindeks),
Citalopram (Citalopramas, Cipramil, Ciral, Citalopram Actavis, Citalopram Vitabalans, Citalopram-Teva, Pram),
Clomipramine (Klomipraminas, Anafranil),
Nortriptyline (Nortriptilinas, Noritren),
Doxepin,
Dapoxetine (Dapoksetinas, Priligy)
Fluvoxamine (Fluvoksaminas, Fevarin)
Tramadol (Tramadolis, Clocinol, Doreta, Mabron, Mabron Retard, Tramadol Krka, Tramadol Lannacher, Tramadol Vitabalans, Tramadolis Santikas, Tramadolor ID)
Petidinas (Doloblok)
ir galbūt kiti.
Yra antidepresantų kurie nesunaikina libido ir neturi PSSD rizikos, iš Lietuvoje prieinamų, tai, bupropionas, tianeptinas, galbūt agomelatinas. Ieškok, kad antidepresantas turėtų SERT (serotonino transporterio) afinitetą didesnį nei ki=1000 ir neturėtų didelio afiniteto serotonino receptoriams, kitaip nepakeltų serotonino.

No comments:

Post a Comment